WEP Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

WEP Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 22 Ocak 2013 Salı

 

Kablosuz iletişim teknolojilerinin en yaygın olarak kullanıları Wireless teknolojisidir. Özellikle söz konusu internet olduğunda vazgeçemediğimiz Wi-fi teknolojisinin ilk yıllarında kullanılan Wep’in açılımı Wired Equivalent Privacy olarak yapılmaktadır. Ethernet kablosuna eş değer bir hız sunacağı yönündeki iddialarla piyasaya çıkan bu teknoloji tabii ki kablonun sahip olduğu veri aktarım hızlarına ulaşamamış ancak yine de tatminkar hızlara erişebilmiştir. Ancak Wep’in en büyük problemi, güvenlik zaafiyetleridir.

Zaman içerisinde yaygınlaşan Wep şifreleme teknlojisi çeşitli güvenlik sorunlarına sebebiyet verdiği için tercih edilmemeye başlanmıştır. Bunun üzerine geliştirilen ancak daha sonra da birden fazla Wep standardının oluşması sebebiyle yeni ve tüm açıkları giderici bir başka şifreleme yöntemi teknolojisine ihtiyaç duyulmuştur. Bu sebeple Wep günümüzde pek kullanılmamaktadır. Bunun yerine WPA teknolojisi tercih edilmektedir. Günümüzde Wep kullanan routerların bir çoğu uyumsuzluk problemlerine sebebiyet vermektedir.

Benzer Yazılar

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons