Windows 8 Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR

IOS Uygulama

Forumdan Son Başlıklar
Modada Renk Uyumları
Gönderen: Elif
Dünyanın En Pahalı 12 Çantası
Gönderen: Şevval
Pudra Rengi
Gönderen: Şevval
meme estetiği
Gönderen: miniklili
Regaib kandili nedir?
Gönderen: börtüböcük
5 Güzellik Sırrı
Gönderen: sabunkopugu
İnternetten Forex Yatırımı Nasıl Yapılır?
Gönderen: ElektrikliBozukPara
Facebook'ta Otomatik Açılan Videoları Nasıl Kapatabilirim?
Gönderen: Kuzey
iCloud nedir? iCloud Hesabı Nasıl Açılır??
Gönderen: Kuzey
Türk Telekom altyapısının nerede olduğunu gösteren uygulama
Gönderen: DrDuu
Sponsor
teknovi 
mspy casus telefon  eticaret apk indir  promosyon usb bellek
Mex Oyun  Otorediteknoloji haberleri  techgriff 125x125 reklam alanı
Canlı Tv Tabela 60 x 60 araba oyunları 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 minecraft oyna TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN

GOOGLE+'DA BİZİ TAKİP EDİN

Sponsor Bağlantılar

Windows 8 Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 11 Aralık 2012 Salı

 
windows-8-nedir-ne-ise-yarar

Aslında çok basit bir terim olsa da Windows 8’in en temel özelliklerine ve Microsoft’un bu yeni işletim sistemine verdiği önemden bahsetme gereği duydum. Hakkında 1.5 yıldan uzun süredir onlarca hatta yüzlerce haber yapılan Microsoft’un yeni işletim sisteminin adıdır Windows 8. Geçtiğimiz ay resmi olarak piyasaya sürülerek, satın alınabilir halde ve yeni bilgisayarların içerisindeki yerini almıştır. Windows 8’in bir önceki işletim sistemi olan Windows 7’ye göre en büyük farklı, 15 yıldan uzun süredir alıştığımız Micorosft işletim sistemlerinde başlat menüsü yerini Metro arayüz adı verilen başka bir kullanıcı arayüze bırakmış olmasıdır. Söz konusu arayüz rengarenk kutucuklardan oluşan ve tüm sayfayı kapsayan, özelleştiilebilir kutucuklardır. Tabii ki Metro arayüz kapatılabilir ve alıştığımız Windows tasarımı ile kullanmaya devam edebiliriz ancak Windows 8’in varsayılan arayüzü Metro olarak karşımıza çıkmakta.

Metro arayüzün en büyük sebebi yıllardır hayali kurulan mobil platformlarda Windows işletim sisteminin kullanılması isteğiin bir sonucudur. Ancak Windows 7’de yer alan bir önceki en güncel tasarımın tabletlerde kullanımı zor olacağından dolayı, Windows işletim sistemi Microsoft tarafından mobilize edilmiştir. Fakat tabii ki henüz hala masaüstü ve dizüstü sistemlerdeki Windows işletim sisteminin aynısı tablet bilgisayarlarda kullanılamamaktadır. Onun yerine tabletler için düzenlenmiş, kırpılmış farklı bir Windows işletim sistemi hazırlanmıştır.

Windows 8 ile gelen bir diğer gelişme ise, Microsoft’un ilk kez korsan yazılım karşısındaki tam tepkisini koymasıdır. Bu sebeple Windows 8, yükseltme seçenekleri ile birlikte piyasaya sürüldü. 2 Haziran 2012 tarihinden önce Windows işletim sistemli bilgisayar alanlar 79 TL karşılığında, 2 Haziran ve sonrasında Windows işletim sistemli bilgisayar alanlar ise 29 TL karşılığında halen daha Windows 8 işletim sistemini satın alabilmektedir.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons