Windows 8 Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Windows 8 Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 11 Aralık 2012 Salı

 

Aslında çok basit bir terim olsa da Windows 8’in en temel özelliklerine ve Microsoft’un bu yeni işletim sistemine verdiği önemden bahsetme gereği duydum. Hakkında 1.5 yıldan uzun süredir onlarca hatta yüzlerce haber yapılan Microsoft’un yeni işletim sisteminin adıdır Windows 8. Geçtiğimiz ay resmi olarak piyasaya sürülerek, satın alınabilir halde ve yeni bilgisayarların içerisindeki yerini almıştır. Windows 8’in bir önceki işletim sistemi olan Windows 7’ye göre en büyük farklı, 15 yıldan uzun süredir alıştığımız Micorosft işletim sistemlerinde başlat menüsü yerini Metro arayüz adı verilen başka bir kullanıcı arayüze bırakmış olmasıdır. Söz konusu arayüz rengarenk kutucuklardan oluşan ve tüm sayfayı kapsayan, özelleştiilebilir kutucuklardır. Tabii ki Metro arayüz kapatılabilir ve alıştığımız Windows tasarımı ile kullanmaya devam edebiliriz ancak Windows 8’in varsayılan arayüzü Metro olarak karşımıza çıkmakta.

Metro arayüzün en büyük sebebi yıllardır hayali kurulan mobil platformlarda Windows işletim sisteminin kullanılması isteğiin bir sonucudur. Ancak Windows 7’de yer alan bir önceki en güncel tasarımın tabletlerde kullanımı zor olacağından dolayı, Windows işletim sistemi Microsoft tarafından mobilize edilmiştir. Fakat tabii ki henüz hala masaüstü ve dizüstü sistemlerdeki Windows işletim sisteminin aynısı tablet bilgisayarlarda kullanılamamaktadır. Onun yerine tabletler için düzenlenmiş, kırpılmış farklı bir Windows işletim sistemi hazırlanmıştır.

Windows 8 ile gelen bir diğer gelişme ise, Microsoft’un ilk kez korsan yazılım karşısındaki tam tepkisini koymasıdır. Bu sebeple Windows 8, yükseltme seçenekleri ile birlikte piyasaya sürüldü. 2 Haziran 2012 tarihinden önce Windows işletim sistemli bilgisayar alanlar 79 TL karşılığında, 2 Haziran ve sonrasında Windows işletim sistemli bilgisayar alanlar ise 29 TL karşılığında halen daha Windows 8 işletim sistemini satın alabilmektedir.


Toplam 1 Yorum Var

  1. yahya dedi ki:

    MAĞAZA diye bir şey var ama ben 8 senelik internet kullanıcısıyım hala ne halt olduğunu bilemiyorum

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons