Windows RT Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


IOS Uygulama

Forumdan Son Başlıklar
Mario Flappy Vur Oyunu Oyna
Gönderen: alper198
Pony Sahne Dekorasyon, Pony Oyunları
Gönderen: alper198
Pony Arazi Dekorasyon Oyunu Oyna
Gönderen: alper198
Muhtesem Savaş Flash Oyunu Oyna
Gönderen: alper198
Kral Penaltı Oyunu Oyna
Gönderen: alper198
Clash of Clans Flash Oyunu
Gönderen: alper198
Cesur Vikingliler Oyunu Oyna
Gönderen: alper198
Barbi Sürpriz Doğum Günü Pastası
Gönderen: alper198
Zeplin Savunma Oyunu Oyna
Gönderen: alper198
Hello Kity Araba Park Etme
Gönderen: alper198
Sponsor
teknovi 
mspy casus telefon  eticaret apk indir  promosyon usb bellek
Mex Oyun  Otoredi Canlı Tv Tabela 60 x 60 araba oyunları 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 minecraft oyna tazeteknoloji pcwebim TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN

GOOGLE+'DA BİZİ TAKİP EDİN

Sponsor Bağlantılar

Windows RT Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 28 Aralık 2012 Cuma

 
Windows RT Nedir? Windows RT Ne İşe Yarar?

Haftaiçinde Windows RT ile ilgili kafa karışıklığına sebep olduğuna dair bir haberi sizlerle paylaşmıştık bu sebeple Windows RT ve Windows 8 arasındaki farkı izah etmek amacıyla böyle bir yazı yazmaya karar verdim. Bilindiği gibi Microsoft yeni işletim sistemi Windows 8’i duyurdu. Ülkemizde çok fazla çeşidi bulunmasa da yurtdışında şuan bir çok farklı Windows işletim sistemli tablet pazarda yerini almış durumda. Ancak buradaki farklılık, yeteri kadar konuya hakim olmayan kullanıcıları üzecek nitelikte. Microsoft, Windows 8 işletim sistemini kırparak yeni bir işletim sistemi sürümü çıkardı ancak yapılan reklamlarda bu detaya yer verilmediği için Metro arayüze sahip olan her tablet Windows işletim sistemli bir bilgisayar gibi kullanabileceğini sanan kullanıcılar ciddi hayal kırıklıklarına uğruyor.

Burada şu ayrımı yapmak gerekiyor. Windows 8 ile Windows RT aynı özelliklere sahip işletim sistemi değil. Windows RT, Microsoft’un ARM tabanlı işlemcilerde çalışması için bir çok özelliği kırptığı bir Windows 8 işletim sistemi versiyonu. Windows 8 ile bildiğimiz masaüstü ve dizüstü bilgisayarda çalışan, gerektiği durumlarda Metro arayüzü kapatılıp Windows 7 gibi kullanılabilen işletim sistemi. Ancak aynı durum Windows RT için geçerli değil. Windows RT’de temel Microsoft yazılımları yer alıyor. Buna örnek vermek gerekirse ofis yazılımları ve Internet Explorer sayılabilir. Ancak bunun haricinde Windows 8 işletim sisteminde çalışan .exe uzantılı dosyalar Windows RT’de çalışmıyor. Bu sebeple Metro arayüzü görüp alan kullanıcılar evlerine gidip cihazları biraz kurcaladıktan sonra aslında almak istedikleri cihazın o olmadığının farkına varıyor.

rublon

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons