Efsaneleşen Nokia | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Efsaneleşen Nokia

tarafından 4 Kasım 2016 Cuma

 

Efsaneleşen Nokia

Belirli bir yaşa gelmiş her insanın ilk telefonu mutlaka Nokia olmuştur. Nokia telefonların ilk çıktıkları günde piyasada tek ve Android furyasına kadar çıkarttığı dayanıklı telefonlar, özellikle 3310 gibi ürünler firmanın efsaneleşmesine sebep oldu. Fakat ısrarla Symbian’ da kalmak istemesi ve Microsoft’ un satın almasından sonra tam anlamıyla efsaneleşen Nokia ve tarihin tozlu sayfalarında kaybolmaya yüz tutmuşken HMD Global tarafından alındı ve şunu rahatça söyleyebiliriz ki, efsane geri döndü. Yıl 2017, Ama Efsane Sürüyor Çok ama çok uzun süre giden batarya, olağanüstü dayanıklılık ve kullanım kolaylığı gibi özelliklere sahip telefonları ile efsaneleşen Nokia, HMD Global tarafından satın alındıktan sonra yeni çıkarttığı Nokia 3, 5, 6 ve 2017′ nin ikinci çeyreğinde çıkacak olan amiral gemisi Nokia 8, telefon pazarına geri dönüyor.

Özellikle amiral gemisi telefonunun özellikleri ise göz doldurucu. 6GB Ram ve 24 MP’ lik arka ve 12 MP’ lik ön kamerası ile Apple’ ın bile gözünü korkutmuş durumda. Ayrıca 3310 modeli ile efsaneleşen Nokia, 2017 yılı için de revize edilmiş bir 3310 modeli yayınladı. 22 saatlik konuşma süresi, dayanıklılık ve yeni bir dizayn ile kullanıcı karşısına çıkan telefonun fiyatı ise 50$ civarı. Neden Başarısız Olundu ? Peki ama bunca başarılı telefon, bunca ürün ve tam manasıyla kullanıcının gönlünde taht kurması ile efsaneleşen Nokia neden 2017 yılına kadar bir efsane olarak kaldı ? Her şeyden önce, başlayan Android furyası ve Google desteği ile bütün uygulama geliştiricilerini Android’ e kaptıran Nokia, uygulamasız kalan marketi yüzünden tercih edilmemekteydi.

Sonra Microsoft’ un satın almasının ardından her halde Android’ e geçer dediğimiz Nokia, bu sefer de Windows Phone’ da takılıp kaldı. Yine aynı sebepten yani uygulama azlığından kaybeden Nokia, bu dönemde de aradığını bulamadı. Microsoft’ un yaptığı kampanyalar ve bir Windows ekosistemi oluşturma çabaları sonuçsuz kaldı. Ufukta Ne Var ? HMD Global ile yeni bir yıla yeni bir vizyon ile başlayan Nokia için ise ufukta olan tek şey ; başarı. Windows Phone ve Symbian ısrarından sonra firma dersini almış görünüyor. Ayrıca şu an piyasada olan Nokia 6 yapılan bazı karşılaştırmalar, özellikle iPhone 7 ile kamera konusunda kapışacak seviyede olması, teknoloji devlerinin büyük bir problemi olduğunu gösteriyor. Çünkü hem dayanıklı, hem rakiplerine göre ucuz telefonlar yapan telefon, bir de çeşitli firmalar ile yaptığı anlaşmalar ile ses, kamera gibi konularda rakiplerini devirecek gibi görünüyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons