Samsung’un Peşinde Olduğu 5$’lık Bilgisayar Raspberry Pi Nedir? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Samsung’un Peşinde Olduğu 5$’lık Bilgisayar Raspberry Pi Nedir?

Tufan Yıldız
tarafından 12 Şubat 2016 Cuma
Yetenekli küçük bilgisayar olarak adlandırılan ve fiyatı 5$ olan Raspberry Pi ile oyun oynayabilir, televizyona bağlayıp görüntü alabilir, hatta HD çözünürlüklü videolar bile izleyebilirsiniz. Samsung'un cihazın popülaritesini farkettiği ve kendi işletim sistemi olan Tizen'de kullanmaya karar verdiği belirtildi.
 

Yetenekli küçük bilgisayar olarak adlandırılan ve fiyatı 5$ olan Raspberry Pi ile oyun oynayabilir, televizyona bağlayıp görüntü alabilir, hatta HD çözünürlüklü videolar bile izleyebilirsiniz. Samsung’un cihazın popülaritesini farkettiği ve kendi işletim sistemi olan Tizen’de kullanmaya karar verdiği belirtildi.

15 TL’ye satışa çıkmasıyla birlikte ilk günden yok satan en küçük bilgisayar Raspberry Pi Samsung’un da dikkatini çekti.

İsterseniz önce neredeyse bozuk para büyüklüğünde olan bu minik bilgisayarın özelliklerine bakalım:

-Broadcom BCM2835 uygulama işlemcisi – 1GHz ARM11 core (Raspberry Pi 1’den yüzde 40 daha hızlı)
-512MB LPDDR2 SDRAM
-microSD kart slotu
-1080p60 video çıkışı için mini HDMI soketi
-Veri ve güç için micro USB soketleri
-40-pin GPIO başlığı – Model A+/B+/2B ile aynı
-65mm x 30mm x 5mm ile en küçük form faktörü

raspberry pi

Samsung, Tizen işletim sistemiyle bazı ürünler geliştirmeye ilgi duyabilecek geniş bir kitleye ulaşmak için Raspberry Pi’nin popülerliğinden yararlanmak istiyor. Güney Koreli teknoloji devi bu doğrultuda, Raspberry Pi’ye bir Tizen 3.0 OS girişi yerleştirmeye karar verdi. Samsung’un bu hamlesiyle birlikte, artık Linux tabanlı işbirliği projeleri tarafından sağlanan araçlar üzerinden Raspberry Pi için en yeni Tizen OS’nin özel versiyonlarını yaratmak mümkün hale geliyor.

Tizen halihazırda mobil ve giyilebilir cihazlar, TV’ler ve diğer ürünlerde kullanılıyor. Samsung, Raspberry Pi sayesinde bu kullanım alanını Tizen tabanlı Nesnelerin İnterneti’ne doğru genişletmeyi hedefliyor.

Bugüne kadar milyonlarca adet satan Raspberry Pi robot, giyilebilir cihaz, drone ve daha birçok farklı türden cihazın yapımında da kullanıldı. 35 dolara satılan Pi 2 de tıpkı Raspbian, Ubuntu ve Microsoft’un Windows 10 IoT Core’u gibi Linux versiyonlarını destekleme özelliğine sahip.

5 dolarlık bilgisayar

RASPBERRY Pi NEDİR?

Raspberry Pi, İngilterde bulunan Raspberry Pi Vakfı tarafından desteklenen; öğrenci, amatör ve hobicilerin kullanımına sunulan kredi kartı büyüklüğünde, tek bir board’dan oluşan mini bilgisayar… Ürün 2009 yılından beri Raspberry Pi Foundation tarafından geliştirildi.

Raspberry Pi’yi örneğin televizyonunuza bağlayıp görüntü alabilir, cihaza bir klavye bağlayabilirsiniz. Yetenekli küçük bir bilgisayar diye adlandırdığımız Raspberry Pi ile normal masaüstü bilgisayarlarda yaptığınız işleri örneğin, sözcük işlemciler ve hesap programları (Word, Excel) ile çalışabilir çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Ayrıca yüksek çözünürlüklü HD videolar oynatabilirsiniz.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons