PlayStation 4, PS3'ün Oyun Kollarını Desteklemeyecek | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

PlayStation 4, PS3’ün Oyun Kollarını Desteklemeyecek

Can Devecioğlu
tarafından 24 Şubat 2013 Pazar
Geçtiğimiz hafta duyurulan PlayStation 4 isimli yeni oyun konsolu, eski PS3 oyun konsolunun kumandalarını algılamayacak. Move isimli kontrolü ise çalışabilecek.
 

Bir önceki haftanın en önemli gelişmesi olan PlayStation 2013 etkinliğinde duyurulan yeni oyun konsolu PlayStation 4, tasarımı, teknik donanımları ve oyun kollarına kadar köklü değişiklikleri duyurmuştu. Cihaz değişeceği tahmin edilirken, oyun kollarında bu denli köklü değişikliklerin yapılacağı tahmin edilmiyordu. Playstation 4 Resmen Tanıtıldı! başlığında cihazın yeni oyun kumandasına ait görüntülere ulaşabilirsiniz. Diğer yandan ise PlayStation 4’ün duyurulmasından birkaç gün önce PlayStation 4′ün Oyun Kumandasına Ait Olduğu İddia Edilen Fotoğraflar başlığında söz konusu yeni oyun kumandalarına yer vermiştik.

Ergonomik açıdan ufak çaplı değişikliklerin yapıldığı yeni oyun kollarının orta yüzeyinde Start ve Select tuşlarının yerine konumlandırılmış olan dokunmatik yüzey de kumandaların farklı kullanlarına olanak tanıyacak. Bir diğer eklenen yeni özellik ise PlayStation 3’te gördüğümüz Move isimli hareket algılayıcı oyun kollarının özelliğinin bu yeni PlayStation 4 kontrolcülerine eklenmiş olması. Yani aslında PlayStation 4’ün oyun kolları, PlayStation 3 için duyurulan standart kol ve hareket algılayıcı Move isimli kontrolcünün birleştirilmiş hali.

Tuş kombinasyonlarının ve konumlarının yerinin neredeyse hiç değişmediğini göze alırsak, profesyonel oyun konsolu kullanıcılarının en büyük beklentisi olan eski kolları yeni konsolda kullanma düşüncesi, Sony tarafından yapılan açıklamayla adeta çürütüldü. Yapılan açıklamada eski kolların yeni konsolda kullanılamayacağı, sadece Move isimli kontrolcünün çalışacağı söylendi. Kumandaya eklenen yeni özelliklerle birlikte ek kumanda almak isteyenlerin buna ciddi bir bütçe ayırması gerekeceğini tahmin etmek zor değil.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons