ESB’den Sosyal Medyada Sahte Hesap Uyarısı! | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

ESB’den Sosyal Medyada Sahte Hesap Uyarısı!

Tufan Yıldız
tarafından 24 Aralık 2015 Perşembe
Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Kent "Avrupa'da sosyal medya hesabı açılırken güvenlik için kişiye SMS gönderildiğini bu uygulamanın Türkiye'de de başlatılması gerektiğini bildirdi.
 

Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Kent “Avrupa’da sosyal medya hesabı açılırken güvenlik için kişiye SMS gönderildiğini bu uygulamanın Türkiye’de de başlatılması gerektiğini bildirdi.
Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) Genel Sekreteri Bülent Kent, başkaları adına hesap açmanın çok kolay ancak bu sahte hesapları kapatmanın çok zor olduğunu belirterek, “Avrupa’da sosyal medyada hesap açılırken güvenlik için kişinin cep telefonuna SMS ya da e-mail gönderiliyor. Türkiye’de de aynı uygulamanın yapılmasını istedik, ancak hala bir gelişme yok” dedi.

Kent, yaptığı açıklamada, sosyal medyada yaşanan en önemli sorunlardan birisinin “sahte hesap” ya da “anonim hesap” olarak da bilinen başkaları adına açılan hesaplar olduğunu belirtti.

Özel sektörde çalışan yöneticiler ile kamu kurumlarındaki bürokratlar tarafından Birliğe, konuyla ilgili şikayetlerin geldiğini anlatan Kent, “İşten çıkarılan, disiplin cezası verilen ya da istemediği bir göreve getirilen işçi, yöneticisi hakkında sahte hesap açarak, söz konusu kişiyi yıpratmaya yönelik yayınlar yapabiliyor” diye konuştu.

Bahsi geçen şikayetin son zamanlarda akademisyenler tarafından da gelmeye başladığını dile getiren Kent, düşük not alan ya da dersten bırakılan üniversite öğrencilerinin hocaları hakkında sahte hesap açıklarını söyledi.

Başkaları adına hesapların çok kolay bir şekilde açıldığını, ancak kapatılmasının zor olduğunu kaydeden Kent, bu tür hesapların kapatılması için Facebook ya da Twitter yetkililerine şikayet başvurusunda bulunulduğunu, onların, bu sorunu çözerek söz konusu hesabı kapatmalarının zaman aldığını vurguladı.

Kamuda üst amir tarafından görevden alınan ya da disiplin cezası verilen çalışan veya sınıfta bırakılan öğrenci tarafından açılan sahte hesapta kişilik haklarını ihlali ya da kariyerini engelleyici yazıların yer aldığına işaret eden Kent, “Herkesi yakından ilgilendiren ve büyük mağduriyete neden olan bu konuyla ilgili sorunun bir an önce çözülmesi gerekir” dedi.

Avrupa’da sosyal medya hesaplarının açılmasında güvenlik için kişinin cep telefonuna SMS ya da mail adresine e-mail gönderildiğini anlatan Kent, Türkiye’de de aynı uygulamanın yapılmasını istediklerini ancak bir gelişme yaşanmadığını bildirdi.

Twitter ve Facebook yetkilerinin, sosyal medyayı “ifade özgürlüğü“nün temsilcisi olarak gördüklerini vurgulayan Kent, “Söz konusu yetkililerin, kişilerin mağduriyetlerini önlemeye yönelik önlem almaması nedeniyle ifade özgürlüğü iftira özgürlüğüne dönüştü. Sosyal medya ticari işletmedir, bu nedenle ifade özgürlüğünün temsilcisi olamaz” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal medya kullanımı alanında eğitimler verilmeli

Türkiye’nin sosyal medyayı en aktif kullanan ülkelerden biri olduğunu dile getiren Kent, sosyal medya kullanımı alanında eğitimler verilmesi gerektiğini ifade etti. Kent, kişisel bilgilerin ve fotoğrafların paylaşımı konusunda daha dikkatli olunması gerektiğine işaret ederek, “Sosyal medya içerikleri nedeniyle pek çok kişi bize başvuruda bulunuyor. Gençler birlikte fotoğraf çektiriyor, sonra bunu birisi sosyal medyada paylaşıyor. Fotoğrafta etiketlenen kişiler eşi ya da işi nedeniyle zor durumda kalıyor” dedi.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons