Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

tarafından 27 Ekim 2016 Perşembe

 

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Günümüzde çoğu insanın birden fazla bilgisayarı bulunuyor. Bilgisayarlar, internet bağlantısı eşliğinde evlerimize girmiş durumda. Gün içerisindeki birçok işlemimizi kolayca halledebildiğimiz bilgisayarlar, bize pratik ve oldukça kolay yol gösteriyor. Banka işlerimizi, maillerimizi ve görüşmelerimizi bilgisayar üzerinden oturduğumuz yerden rahatça halledebiliyoruz. Peki yeni bir bilgisayara ihtiyacımız olursa, veya ilk defa bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bilgisayar alırken, öncelikle amacımızı belirlemeliyiz. Piyasa içerisinde iki tip bilgisayar vardır. Bunlar dizüstü ve masaüstü olarak adlandırılır. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarların amaçları da kendi içerisinde bölünebiliyor. Bazı kullanıcılar üst düzey oyunlar oynayabilmek için bilgisayar almak isteyebiliyor. Diğer kullanıcılar da, küçük işlerini halledebilmek için normal performanslı bilgisayara yöneliyorlar.

Bilgisayar almadan önce alış amacımızı belirlediysek, bilgisayarın öncelikle işlemcisine göz atmalıyız. İşlemci, bilgisayarı oluşturan ana kaynaktır. Bilgisayar üzerinde yapılan hamleleri, işlemci olmadan asla yapamayız. İşlemci, bir nevi bilgisayarın kontrol aracıdır. Bunun yanı sıra, ana kart (motherboard) parçasına da göz atmalıyız. Ana kart, bilgisayar içerisindeki tüm sistemlerin bağlı olduğu beyin kartıdır. Ana kart üzerine bağlanan sistem kabloları, bilgisayarın tüm parçalarının birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlıyor. Bilgisayarı hızlı ve akıcı kullanmak istiyorsanız kesinlikle Ram’a dikkat etmelisiniz. Ram kapasitesi ne kadar büyük olursa, bilgisayarınız o kadar hızlı olur ve işlemcinize aşırı yük binmez. Ram, bilgisayarın içerisindeki bilgilerin depolandığı kısımdır. Bir nevi depolama aygıtı da diyebiliriz.

Ekran kartına bakmadan önce ise, bilgisayarınızı alış amacınız akla gelmeli ve bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz. Çünkü bilgisayar alış amacınız, ekran kartı boyutunu oldukça etkileyecektir. Eğer bilgisayarınızı, büyük boyutlu oyunlar oynamak için alacaksanız ekran kartınızın hacmi yüksek olmak zorunda. Normal işleriniz için ekran kartınızın boyutu çok da önemli değildir. Bilgisayar birimlerine göz attıktan sonra, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar arasında tercih yapabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlar, sabit bir yerde kurulu kalır ve kolayca taşınamaz. Eğer bir dizüstü bilgisayara sahip olursanız, bilgisayarınızı kolayca istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Özellikle şirket bünyesinde çalışan insanlarımızın tercihi, öncelikle dizüstü bilgisayarlar olabilir.

Doküman yazma ve mail gönderme gibi basit işleriniz için bilgisayar almak istiyorsanız, kesinlikle dizüstü bilgisayarları tercih etmelisiniz. Bu tür işler için dizüstü bilgisayarı da büyük olarak görüyorsanız, dizüstü bilgisayarın biraz daha küçüğü olan notebook’lara göz atabilirsiniz. Notebook’lar laptop şeklindedir fakat biraz daha küçük boyutludur. Ayrıca grafik tasarım ve çizim gibi işleriniz olursa, kesinlikle masaüstü bilgisayarları tercih etmelisiniz. Masaüstü bilgisayarlarda çizim yapmak daha kolay olacaktır. Belli bir ölçüde kurulan bilgisayar sayesinde rahatça çizim yapabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar, grafik ve çizim konusunda pek de dayanıklı olamayabiliyor. Bilgisayarınız hangi seriden olursa olsun, bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz ?ağır işleriniz için öncelikle ram ve işlemciye dikkat etmelisiniz. Ram ve işlemciniz ne kadar yüksek kapasiteli olursa, ağır işlerinizde o kadar rahat çalışabilirsiniz.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons