Ubuntu’nun Tablet Versiyonu Duyuruldu | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Ubuntu’nun Tablet Versiyonu Duyuruldu

Can Devecioğlu
tarafından 20 Şubat 2013 Çarşamba
Daha önce akıllı telefonlar için duyurulan Ubuntu Touch şimdi de tablet bilgisayarlar için duyuruldu. Ubuntu'nun tablet versiyonu yarın indirilebilecek.
 

Bu yılın başlarında Ubuntu tarafındna duyurulan Ubuntu mobil işletim sistemini hatırlarsınız. Galaxy Nexus akıllı telefon üzerinden tanıtımı yapılan Ubuntu mobil işletim sisteminin geliştirici sürümü yayınlanmış olsa da stabil olmadığı yönünde bazı şikayetler almıştı. Bu konudaki açıklarını hızlıca kapatmaya çalışan Ubuntu ekibi şimdi de Ubuntu’nun tablet versiyonunu duyurdu. 6-20 inç arasındaki tüm ekran boyutlarına destek verebilecek şekilde tasarlanan tablet işletim sistemi Ubuntu, genel hatları ile telefon sürümüne benzese de çoklu görev yönetimi ve tek pencerede iki farklı uygulama çalıştırabilme gibi özelliklere sahip.

Yine Nexus tabletlerde yani Nexus 7 ve Nexus 10 tabletler üzerinden hazırlanan videoda Ubuntu tablet versiyonunun birçok özelliği görülebiliyor. Ancak söz konusu işletim sisteminin sistem gereksinimleri bize biraz fazla geldi. ARM A15 işlemci ve 2GB sistem belleğini minimum olarak tercih eden Ubuntu’nun tablet versiyonu şuan piyasada bulunan tabletlerin yarısından fazlasına uyumsuz gibi görünüyor. Ubuntu’nun mobil sürümleri Android işletim sistemiyle aynı mimariye sahip olduğu için Android işletim sistemli bir akıllı telefon veya tablet kullanıcısı, istediği zaman Ubuntu’yu kolayca deneyebilir. Diğer yandan Ubuntu’nun mobil sürümü geleceğe yönelik düşünüldüğü için Intel x86 platformuna da uyumlu.

ubuntu-tablet-surumu-ekrani-ikiye-bolme

Nexus 7 ve Nexus 10 modeli için yarın indirilmeye sunulacak olan imaj dosyasıyla birlikte Ubuntu mobil kullanıma hazır bir halde sunulacak. Tabii geliştirme sürecinde olduğunu unutmamakta fayda var. Ubuntu tarafından hazırlanan tanıtım videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons