Yenilenebilir Enerji Nedir? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Yenilenebilir Enerji Nedir?

tarafından 6 Temmuz 2017 Perşembe

 

Sürekli olarak devam eden, doğal ortamlarda yaşanan süreçlerden elde edilen enerji akışından elde edilen enerjiye Yenilenebilir Enerji adı verilir. Bu kaynaklar arasında güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, hidrolik enerji, biokütle enerjisi ve hidrojen enerjisi gibi enerji çeşitlerini sayabiliriz.

Yenilenebilir enerji, adından da anlaşıldığı üzere enerjisini aldığı enerji kaynağından enerjiye eşit oranda veya kaynağın tükenme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesi ile bilinir. Örneğin; güneşten elde edilen enerji ile çalışan bir saat, enerjisi bittiği zaman durur. Fakat güneşe tekrar çıkmasıyla çalışmaya başlar. Bunu örnek verebiliriz. En bilinen ve en genel yenilenebilir enerji kaynağı da güneştir. Hatta bazı formlar güneş enerjisini depolar.

Yenilenebilir enerjinin hayvanlar, insanlar veya tesisler tarafından kalıcı olarak tüketilmesi mümkün değildir. Fosil yakıtlar çok uzun bir zaman süreci göz önüne alındığı taktirde teorik olarak yenilenebilir olarak nitelendirilebilir iken, savurgan bir şekilde kullanılması sonucunda ise yakın dönemde tükenme tehlikesi ile karşı karşıya gelmiştir.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Güneş Enerjisi: Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde ilk akla gelen ve en genel kaynak güneştir. Sonsuz ve doğal olmasıyla birlikte zararsız olması ve birçok alanda kullanım imkânı sağlamasıyla da güneş bulunmaz bir kaynaktır.

Rüzgâr Enerjisi: Güneş enerjisinden havayla yeni bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak nitelendirebileceğimiz rüzgâr enerjisi, rüzgârın gücüne bağlı olarak belirlenmektedir. Rüzgârın çok olduğu bölgelerde ve ülkelerde rüzgâr enerjisi tesisleri bulunmaktadır.

Hidroelektrik Enerji: Hidroelektrik enerji, baraj ve nehirlere kurulan sistemin sudan aldığı enerjiyle elektrik enerjisine dönüştürmesini sağlamaktadır. Suyun akışının hızlı olduğu ve debisi yüksek olan bölgelerde hidroelektrik santralleri bulunmaktadır.

Jeotermal Enerji: Yer altında bulunan magma tabakasında bulunan suların buhar ve sıcak su şeklinde yeryüzüne çıkması, jeotermal enerji ile sıcak su ve buharın çeşitli enerjilere çevrilmesine olanak sağlar. Çevre için oldukça faydalı bir enerji türüdür. Ayrıca maliyeti de oldukça düşüktür.

Bu enerji kaynaklarını bu şekilde sıralayabilir ve uzatabiliriz. Daha önce de dediğimiz gibi en temel yenilenebilir enerji kaynağı Güneş’tir. Tükenmez ve bize enerji sağlamaya devam eder. Bu sebeple diğer zararlı kaynaklardan vazgeçip, güneş enerjisinden maksimum verimi almanın yollarını aramalıyız.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons