Turkcell’den 95 Milyon Yatırımla 200 Bin Eve Fiber İnternet | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Turkcell’den 95 Milyon Yatırımla 200 Bin Eve Fiber İnternet

Tufan Yıldız
tarafından 24 Aralık 2015 Perşembe
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan, Eskişehir’de altyapı çalışmaları sonucunda 200 bin evin kapısına fiber interneti götürmeyi planladıklarını söyledi.
 

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan, Eskişehir’de altyapı çalışmaları sonucunda 200 bin evin kapısına fiber interneti götürmeyi planladıklarını söyledi.

Erkan, altyapı çalışmalarına bu yıl 13 Mayıs’ta başladıkları Eskişehir’e kısa süre içinde fiber interneti getirdiklerini vurgulayarak, “Çalışmalar tamamlandığında şehirde toplam 95 milyon TL’lik yatırımla 1000 kilometre fiber ağa ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’de ortalama hız 6.3 Mbps oldu. Turkcell olarak Eskişehir’deki abonelerimize Türkiye’deki ortalama internet hızının 10 katını sunuyoruz” dedi.

Eskişehirlilere Turkcell TV Plus’ı tanıtırken televizyon izleme alışkanlıklarını değiştireceklerini kaydeden Erkan, şunları söyledi: “Tüm Türkiye’de 400 binden fazla müşteriye ulaştık. Müşterilerimiz fiber internet kotalarını etkilemeden buluta kaydettikleri içeriklere kolaylıkla ulaştıkları, canlı yayını rahatlıkla 12 saate kadar geri alarak izleyebildikleri ve aynı anda birden fazla kanalı kayıt edebildikleri TV Plus’ın üstün teknolojik özellikleri sayesinde kısa sürede evdeki eğlence deneyimlerinin önemli bir parçası olarak benimsediler. Eskişehir’deki müşterilerimizi de Turkcell TV Plus ile tanıştırıp 4K yayın keyfini yaşatmayı hedefliyoruz. 4K yayın için her türlü iş birliğine hazırız.”

Ortak altyapı şart
Fiber interneti, Türkiye’nin bütün kentlerinin hak ettiğini ve 2023 hedefleri için dijital dönüşümün şart olduğunu da belirten Murat Erkan, ‘telekom şirketleri ortak altyapı kursun’ teklifine de bir kez daha vurgu yaptı. Erkan, “Turkcell bu zamana kadar 34 bin 600 kilometre fiber hattı döşedi. Bu yatırımı, Türkiye’nin geleceği ve menfaatleri için kurulmasını önerdiğimiz altyapı şirketinin sermayesi yapmaya hazırız. Fiber internet evdeki elektrik kadar önemli. Ülkemizin bir dijital dönüşüm yasasına ihtiyacı var. Bunu ilgili yasadaki tek bir değişiklikle halledebiliriz” dedi.

Sabit geniş bant penetrasyon oranının fiberdeki büyümeyle yüzde 43’e ulaşarak 1.6 milyona yükseldiğini dile getiren Murat Erkan, “Bugüne kadar 2.3 milyon hanenin kapısına fiber interneti götürdük. Turkcell, sabit müşteri sayısı genişleyen fiber altyapısı ile büyümesini sürdürerek toplamda 1.4 milyon aboneyi geçti” bilgisini verdi.

Ülke ekonomisine yılda 10 milyar dolar katkı
Fiber internetin kullanıldığı bölgelere etkisiyle ilgili araştırmalar, fiber internetin ekonomiyi direkt etkilediğini gösteriyor. Yapılan araştırmalar Güney Kore, İsveç gibi ülkelerin ekonomilerinin uçar gibi büyümesinin altında fiber internetin bulunduğunu ortaya koyuyor. Araştırmalara göre, geniş bant hizmetlerindeki her yüzde 10’luk artışın ülke ekonomilerinin kalkınmasına yüzde 1.3 oranında katkı sağlıyor. Yapılacak yasal düzenleme 800 milyar dolar seviyesinde olan GSYİH’ya ilk etapta yıllık en az 10 milyar dolar katkı sağlayacak. Hızlı internet sayesinde verimlilik artışından gelecek katkılarla ekonomideki büyüme çok daha fazla olacak.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons