Akıllı Telefon Uygulamaları Cilt Kanseri Teşhisi Koyabilir Mi? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Akıllı Telefon Uygulamaları Cilt Kanseri Teşhisi Koyabilir Mi?

Can Devecioğlu
tarafından 22 Ocak 2013 Salı

 

Akıllı telefonlar son yıllarda oldukça fazla gelişmeye başladı. Çok klasik bir örnek olabilir ancak insanoğlunun aya ilk ayak bastığında kullandığı bilgisayar sisteminin düzinelerce kat fazlası şu an avuçlarımızın içerisinde yer alıyor. Böylesine ciddi bir güç günümüz şartlarında ticari kaygılarla pek önemsenmiyor ve neredeyse her ay yeni bir cihazın duyurulmasıyla elimizdeki ürün eskitiliyor. Mashable’ın haberine göre akıllı telefonlara yüklenen bazı uygulamalar cilt kanseri hastalarına teşhis koyabiliyor. Aslında burada Pittsburgh Üniversitesi bu olaya katılmıyor ancak diğer bir yandan Jama Dermatoloji isimli klinik araştırmacılar böyle bir olayın gerçekliğini kabul ediyor.

Durum oldukça karışık ve biz elimizden geldiğince konuyu sadeleştirmeye çalışacağız. Pittsburgh Üniversitesi, herhangi bir akıllı telefon kamerasının cildin fotoğrafını çekerek, cilt kanserini teşhis etmesinin yanıltıcı olabileceğini ve gerçeklik payı taşımayacağını iddia ederken, Jama Dermatoloji bunu reddediyor ve isim vermeden bazı uygulamaların bu konuda ciddi başarı oranları elde ettiğini vurguluyor. Uygulama mağazalarında yer alan bazı uygulamaların yalnızca kameralarını kullanarak, çeşitli algoritmik şemalara göre bu teşhisi koyabilmelerinin yanı sıra bazı uygulamalar ise cildinizin fotoğrafını çekip, uzman doktora dijital ortamda gönderiyor ve siz doktor ile irtibata geçiyorsunuz. Bu şekilde çalışan uygulamaların başarı oranı yüzde 93 seviyesindeyken, cildinizin fotoğrafını çekip kararı kendi veren uygulamalar yalnızca yüzde 70 seviyelerinde kalabiliyor.

Ciddi tartışmalara sebep olabilecek bu durum henüz tam olarak kabul görmüş değil. Cilt kanseri hastalığı önemli bir konu ve konuda herhangi birine yanlış teşhis konulması kötü sonuçlar doğurabilir. Yurt dışında fazlaca yaygınlaşan bu sanal sağlık hizmetleri uygulamalarının bu denli iddialarının olması, teknolojinin gelişimi açısından tabii ki önemli fakat hiç bir işe yaramayan yalnızca eğlence amaçlı kullanılan uygulamalar ile hastalık teşhisi konuları birbiri ile karıştırılmayacak kadar önemli durumlar.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons