Selfie Çılgınlığı Nereye Kadar | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Selfie Çılgınlığı Nereye Kadar

tarafından 24 Ağustos 2016 Çarşamba

 

Selfie Özçekim Çılgınlığı Nereye Kadar

Fotoğraf çekilmek ve çekmek geçmişimizden itibaren keyif aldığımız bir olaydır. Bu süreç geçmişimizden bugüne kadar gelişerek gelmiştir. Öyle ki, büyük makinelerden cebimize kadar girmiş bu aletlerin nasıl büyük bir gelişim gösterdiğini gözlerimizle görüyoruz.

                İnternet denilen global ortama kadar sızmış olan fotoğraflarımızı, daha güzel nasıl şekillendirebiliriz düşüncesi de bizi etkisi altına aldı. Bu doğrultu da son yıllara baktığımızda bir “selfie” çılgınlığı ortalığı sarmış durumda. Selfie, vücudun belden yukarısının omuz hizasındaki çekimidir. O anda ne yapıyorsanız onu resimlemek istersiniz. Selfie, size bu imkanı sağlıyor. Anılarınızı, yaşadıklarınızı ve yaptıklarınızı anında fotoğraflayabiliyorsunuz. Bunun kadar keyifli bir şey daha yoktur.

                İnternetin ve selfienin bu kadar özdeşleştiği global ortamda ne kadar güvendeyiz bu tartışılır. İnsanlar selfie çekerken çoğu zaman anlık zevklerini düşünüyorlar ve bu yönde hareket ediyorlar. Hayatlarını anlık karelerden takip etmekten keyif alan bir toplum oluşuyor. Bunun eksi yönleri olabildiği gibi tabi ki de artı yönleri de var. Örneğin; anlık fotoğraflarımızı çekip paylaşmak ya da bunlara sonradan bakmak baya keyifli bir iş ve bu aslında anı biriktirmemizi sağlıyor. Eksi yönlerine değinecek olursak; sırf selfie çekmek için bile bir şeyler yapanlar var. Bunu çevresine göstermek uğruna aktivitelere katılanlar var. Pahalı yaşamını sergilemek isteyen gösterişçiler için de bir fırsat niteliğinde. Aldığı pahalı ürünlerle selfie çekilenler mevcut. Toplumun bu tür yönlere kayması olumsuzlukları beraberinde getiriyor.

                Türk Dil Kurumu, “selfie” kelimesi için Türkçe bir alternatif sundu. En azından bu yönden kurtardık. Biraz kendi özümüze çevirebildik bu selfie mevzusunu. “Selfie” kelimesinin Türkçe karşılığı “Özçekim”. Bu ne kadar yaygınlaştı ya da kullanılıyor mu konusunda olumlu yönler var. İnsanlar “selfie” kelimesine tam olarak alışmadan, “özçekim” kelimesi geldiği için şanslıyız. Topluma yerleşmiş kalıpları değiştirmekte sıkıntı çekilir ama henüz yerleşmemiş bir kalıba başka bir şey getirebilirsiniz. Toplumun bunu değiştirmesi gayet kolay olur.

                Özçekim çılgınlığı ne kadar devam eder bilemeyiz ama bunun keyifli taraflarını kullanabilmek önemlidir. 

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons