Telefon Bağımlıları İçin Yeni Trafik Işıkları | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Telefon Bağımlıları İçin Yeni Trafik Işıkları

tarafından 21 Ekim 2016 Cuma

 

Telefon Bağımlıları İçin Yeni Trafik Işıkları

Günümüz dünyasında telefondan başını kaldıramayan insanların arttığını, her geçen gün görüyoruz. Evde, bilgisayar başında hatta yoğun trafikte bile her dakika telefona sabit kalan insanlar, telefonların esiri olmuş durumda. Gelen bir bildirime ve mesaja, ortam gözetmeksizin hemen göz atma telaşı içinde olan insanlarımız, birçok ölümcül kazaya da neden olabiliyor. Yoğun bir trafik içindeyseniz ve yaya durumundaysanız telefona baktığınızda işiniz gerçekten zorlaşabiliyor. Aniden gelen bir bildirim veya mesaj, hayatınızı karartabilir. Önemli bir olay hakkında mesajlaştığınız zaman mesaja girme çabanız da o kadar yüksek olacaktır. Karşıdan karşıya geçerken bakılan bir mesaj, gözünüzü hastanede açmanıza sebep olabilir. Evdeki telefon bağımlılığı çok önemli olmasa da, evdeki oluşabilecek kazalara zemin hazırlayabiliyor.

Özellikle telefon bağımlılığı trafikte büyük sorun haline gelmiş durumda. Trafik lambalarına dikkat etmeden ve çevredeki arabaları görmeden telefona sabit bakarak yola giriş yapabilirsiniz. Süratli gelen bir araba durmakta güçlük çekebilir ve size çarpabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için Avustralya yeni bir trafik ışık sistemine geçiş yaptı. Günümüzde pek yaygın hale gelmese de, bu çalışma oldukça başarılı görünüyor. Trafik içerisinde bulunan trafik lambalarının boyları kısaltılarak, yere daha yakın bir hale getiriliyor. Yayalar, telefonlarıyla ilgilenirken daha yavaş adımlarla ve savunmasız şekilde ilerleyişini sürdürüyor. İlerlemesine devam eden yaya, telefona baktığı için oldukça dengesiz adımlara yönelerek sağa sola savrulabiliyor.

Trafik ışıklarının gömülü olması da, ışıkların telefon bağımlıları için yeni trafik ışıkları daha fazla fark edilir hale gelmesini sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre, hastanelerin acil servis üniteleri bu olaylar yüzünden hayli yoğun hale gelmiş. Normal trafik kazalarına nazaran, telefon bağımlıların daha fazla kazaya maruz kaldığı açıkça görülüyor. Yeni teknoloji olan gömülü trafik lambaları, ülkeler arasında şimdilik yayılmasa da tek bir ülke üzerinden bile oldukça fayda sağlamış. Önceki araştırmalara ve şimdiki araştırmalara bakıldığında, bu teknolojinin üzerine bu tip kazalar neredeyse yarı yarıya azalmış durumda.

Yayalar, Neden Etkilenerek Trafiği Farketmiyor? Yayalar, telefonlardaki etmenlere yoğunlaştıkları için beyin hücreleri sadece telefon içerisindeki bilgiler ile meşgul oluyor. Dengeyi sağlayan beyin, istem dışı hareket ederek aktifliğini bozuyor. Aktifliği bozulan beyin, yayanın yürüyüşünde denge kayıplarına ve dikkat dağınıklığına yol açıyor. Yolda yürüyen yaya, telefona sabit kalmış bir haldeyken kendisine süratle yaklaşan arabayı göremeyerek hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam ediyor. Bu olayın en olumsuz durumu ise, yaya telefona sabit kaldığı anca adımlarını yavaşlatıyor ve vücudun tüm hislerini telefonun içerisine bırakıyor. Sadece trafik içerisinde değil, iş yerinde ve evlerde de birçok kaza meydana gelebiliyor. Trafik için gömülü trafik lambaları düşünülmüş fakat, henüz ev ve iş yerleri için bir çözüm üretilebilmiş değil. Bu konu hakkında da uzmanların yoğun çalışmalarının devam ettiğinin altı çiziliyor.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons